5 STARINSKIH JELA NA KAŠIKU: Kako je izgledao ručak u Jugoslaviji – cijela kuća je mirisala NA DOM
Unekadašnjoj Jugoslaviji nedjelja se nije mogla zamisliti bez pasulja, boranije, graška i kupusa – sve ostala jela su bila čisto pomodarstvo
Neko ih zove sirotinjska jela, a mi kažemo 5 vrhunskih đakonija bez kojih se nekada nije mogao zamisliti nedjeljni jelovnik. Pogledajte o kojim jelima je riječ:
1. Čorbast pasulj
Nezaobilazan izvor vitamina i minerala, a domaćice su ga sa uživanjem spremale svojoj anemičnoj deci. Znalo se, pasulj je pun gvožđa, hranljiv a jednostavno se sprema.
Ovo je provjeren, porodični recept:
Potrebno: 2 glavice crnog luka, 3 čena bijelog luka, 3 šargarepe, pola kilograma pasulja, so, biber i začinska paprika, suha rebarca i malo suhe slanine, 1 kašika masti.
Priprema: Na kašiku masti izdinstajte crni i bijeli luk, ali i šargarepu. Zatim dodajte slaninicu isječenu na kockice (količina po želji) i suha rebarca (operite ih ispod mlaza tople vode kako biste sprali garež, a onda ih stavite u lonac). Sve donstajte 15 minuta, pa dodajte pasulj koji je preko noći bio potopljen u vodu. Dodajte začine, pa sve dinstajte još par minuta. U lonac nalijte vodu i ostavite da se lagano krčka oko sat i po. Prijatno!
2. Sladak kupus
Sladak kupus skoro uvijek se kuha sa dobrim parčetom meke junetine. Te dvije stvari se ne razdvajaju. Ako je spremljen na tradicionalan način, nema osobe kojoj nije omiljeno jelo….
Potrebno vam je: 1 velika glavica svježeg kupusa, 1 glavica crnog luka, 2 šargarepe, 1 paradajz, 1 paškanat, 300 g junetine, 1 kašika masti, malo soli, bibera i začinske paprike.
Priprema: Izdinstajte luk, šargarepu i paškanat, pa tome dodajte i junetinu isječenu na kockice. Nakon 15 min dodajte kupus isječen na kockice i paradajz. Stavite začine, nalijte vodu do pola lonca i ostavite sve da se lagano krčka jedno sat vremena. Ukoliko volite ljuto, obavezno začinite ovo jelo sa ljutom papričicom. Uživajte!
3. Čorba sa koprivom
Ova čorbica se pravi u tokom proletnjih dana kada se budi priroda. Idealna je za oporavak tijela od teške bolesti, ali i za djecu koju morate da osnažite za proljećne gripe i prehlade.
Potrebno vam je: 1 kašika masti, 2 mlada luka sa perima, 2 mlade šargarepe, malo svežeg peršuna, 4 mlada krompirića, 10 vrhova od mlade koprive, so, biber…
Priprema: Na masti izdinstajte luk, šargarepu i krompir. Tome dodajte oprane i iseckane vrhove koprive. Sve nalijte sa vodom pa kuhajte 1 sat na umjerenoj temperaturi. U jednu malu šoljicu pomiješajte 2 kašičice brašna i malo vode kao i so i biber pa sve izmešajte u glatku smesu. Sipajte sadržaj šoljice u ključalu čorbicu i pustite da vri još pet minuta. Nakon toga isključite ringlu. Prijatno!
4. Bijela čorba
Ovo je izrazito zimsko jelo i pravi se od osnovnih namirnica. Izuzetno je krepka čorbica i preporučuje se djeci kao glavni obrok.
Potrebno je: 3 krompira, 3 šargarepe, 1 glavica crnog luka, pola litre slatkog mleka, malo domaćeg kajmaka.
Priprema: Izdinstajte krompir, luk i šargarepu, dodajte malo vode i mlijeko i pustite da ključa. Nakon pola sata dodajte začine (so i biber), a zatim i domaći kajmak (količina po želji). Neka se sve još malo krčka i nakon toga čorbicu skinite sa ringle. Uživajte!
5. Grašak sa mirođijom
Izuzetno mirisno jelo, stariji ga obožavaju dok deca pomalo zaziru od mirođije. Lako se sprema a o dobrobitima ovog jela nećemo ni da govorimo.
Potebno: 1 glavica luka, 2 šargarepe, 1 paškanat, 400 g graška, 2 srednja krompira, 300 junetine, struk mirođije, so, biber i začinska paprika.
Priprema: Izdinstajte luk, šargarepu i paškanat. Nakon 15 min dodajte junetinu isiječenu na kockice kao i grašak. Dodajte 250 ml vode i pustite neka se sve krčka još 10ak minuta. Zatim nalijte još vode i pustite neka se sve kuva jedno 40 minut a. Dodajte mirođiju i začine i ostavite čorbicu na ringli još par minuta. Posle ovog jelo je spremno za posluženje. Po želji u svaki tanjir možete dodati i po kašičicu kisele pavlake. Uživajte!