OVOG DEČAKA SE ODREKLO CJELO SELO PA ČAK I NJEGOV DJED. RAZLOG ĆE VAS ŠOKIRATI!
Da je život prema nekima zaista okrutan, dokaz je i ova sljedeća priča o jednom devetogodišnjem dječaku.
U slučaju koji je naišao na osudu širom svijeta Luo Kun Kun protjeran je iz sela kada su njegovi žitelji, uključujući i dječakovog djedu, potpisali peticiju kako bi “zaštitili zdravlje stanovnika” od “tempirane bombe”.
Naime, dječak je obolio od side, te je zbog svoje bolesti postao uljez u svom selu u Kini. Na sreću, umiješali su se zvaničnici Specijalne škole u Linfenu provincija Shanxi, jedine u Kini sa uslovima za brigu o HIV pozitivnoj djeci i njihovom obrazovanju.
Kun Kun se zarazio od svoje majke još dok je bio u njenom stomaku, ali je bolest otkrivena tek kada je napunio pet godina. Majka i očuh su radili u drugim provincijama, pa je dijete raslo kod babe i djede, usvojiteljima njegovog očuha, Novi.ba.
Pošto nisu htjeli da ga prime ni u jednu školu, a lokalni stanovnici su izbjegavali svaki kontakt s njim, dječak je najveći dio vremena provodio sam, igrajući se u šumi.
Na sastanku 7. decembra prošle godine, 207 stanovnika sela Shufangya (provincija Sichuan) potpisalo je peticiju, u kojoj su tražili od vlasti da “preduzmu mjere zaštite i odvedu Kun Kuna iz sela kako bi sačuvali zdravlje seljana i djece”. U tekstu je pisalo da Kun Kun “izaziva strah u zajednici” i da je “tempirana bomba”.Ipak, sudbina je očigledno imala druge namjere s Kun Kunom, jer je prošle godine dobio mjesto u internatu škole u Linfenu. Razredni starješina Guo Xioping kaže da je “dobro društveno i obrazovno okruženje važno za Kun Kuna” i da je “uz pomoć nastavnika postao otvoreniji i počeo ljepše da se ponaša”.
Osim toga, od novembra prošle godine redovno uzima ljekove protiv HIV-a.
“Kada je krenuo u školu nije progovarao ni riječ, ali sada uči i govori kao i ostali đaci“, dodaje razredni starješina. Slučaj ovog dječaka skrenuo je pažnju na predrasude u vezi sa ovom bolešću u Kini, gdje su mnogi oboljeli suočeni sa diskriminacijom do te mjere da se dešava da i ljekari odbiju da ih dodirnu.
devetogodisnji-kinez (3)
Najnoviji podaci kineske Nacionalne komisije za zdravlje i planiranje porodice govore da je u Kini od 1985, kada je registrovan prvi slučaj ove bolesti, dijagnostifikovano 497.000 oboljelih.
Izvor: novi