RODITELJI, BAKE, DEKE I TETKE, OBRATITE PAŽNJU: Obožavamo da ovo radimo bebama, a u stvari je JAKO OPASNO za njih! (VIDEO)
Želeći da iskažemo nežnost prema najmlađim članovima porodice, bebama, a ujedno ih i razonodimo, iz neznanja činimo veliku grešku koja može imati nesagledive posledice po njih!
Bilo da se igrate s detetom ili pokušavate da ga smirite, svako treskanje, njihanje i bacakanje od ovog momenta treba da bude striktno zabranjeno ponašanje! Najblaže što može da se desi je da bebi bude jako neprijatno i loše – a suviše je mala da vam to kaže.
„Nemoj da ga bacakaš, izliće mu se krv u mozak“, ili „nemoj da ga treskaš, mekana mu je lobanja“, znaju da kažu starije žene, na šta ostali odmahuju rukom. Ali u njihovim tvrdnjama, iako nemaju medicinsko znanje, stoji ogromna istina!
Fejsbuk stranica Medical Media, koja prati vesti iz medicine, objavila je video o njihanju i „bacakanju“ deteta koji je za dva dana pogledalo 15 miliona ljudi!
3D animacija prikazuje šta se dešava u telu bebe dok je njišete napred nazad i kakve posledice to može da ima.
– Ovo nipošto nemojte raditi bebama, jer na prvom mestu nije bezbedno – kaže prim. dr pedijatrije Ruža Bajić i dodaje – nikome ne prijaju nagli pokreti, a osim toga, ovo dovodi do naglog menjanja pritiska i povećanja tečnosti.
„SINDROM UZDRMANE BEBE“
Ovako portal Babycenter.com naziva pojavu kada učestalo treskanje i njihanje dovede do smetnji kod deteta. Ovo se najčešće dešava kod beba mlađih od godinu dana dok roditelji pokušavaju da ih uspavaju ili prekinu plač.
Šta se tačno dešava dok „treskate“ dete? Dok se glava ljulja napred-nazad kao što prikazuje video, njegov mozak udara u zidove lobanje što izaziva ogrebotine, oticanje, pritisak i krvarenje u i oko mozga, a može i da dođe do krvarenja u retini (deo oka koji prenosi slike u mozak).
Ovo takođe može da dovede do oštećenja kičme ili vrata i frakture kostiju, a stepen oštećenja zavisi koliko dugo ili jako je dete bilo uzdrmano, jer nekad i par sekundi mogu da dovedu do ozbiljnog oštećenja ili čak smrti!
Zapamtite da su bebe i mala deca jako osetljivi na ovakvu prstu povreda, jer im je glava proporcionalno prilično veća u odnosu na ostatak tela, a mišići nedovoljno jaki da drže glavu stabilnom.
(Izvor: BKTVNews)