ZRAČENJE MOBITELA: Saznajte Spada Li Vaš Mobitel Među One Koji Vam Mogu Naškoditi

Duga izloženost elektromagnetskom zračenju sa sobom nosi posljedice. Je li zračenje mobitela štetno za zdravlje još nije potpuno dokazano, kao niti da ne šteti.
Prema nekim istraživanjima, zračenja mogu uzrokovati nesanicu, druga istraživanja tvrde da je nuspojava dugoročne uporabe mobitela neplodnost, pa čak i karcinom.

Zakonodavstva mnogih zemalja preporučuju da se mobiteli zabrane djeci mlađoj od 12 godina, ili da se koriste za pozive bez slušalica. Izraelsko zakonodavstvo je primjerice ozbiljno razmatralo stavljanje zdravstvenih upozoravajućih poruka na mobitele kakve imamo na kutijama za cigarete, dok je u nekoliko iniciran prijedlog da se zabrani Wi-Fi veza u školama i sličnim ustanovama.

Što kažu istraživanja o zračenju mobitela
Znanstvena analiza objavljena potkraj 2010.godine je pokazala mehanizme i utjecaje zračenja na živo tkivo i DNK. U zaključku tog istraživanja stoji kako DNK reagira na zračenja iz okoliša te da je povećanje zračenja mobitela i drugih uređaja siguran razlog u povećanju kancerogene epidemiologije. Što bi značilo da su razlog povećanja broja kancerogenih oboljenja različita zračenja iz okoliša koja su oštetila i još uvijek oštećuju naš DNK.

Istraživanje provedeno u 13 zemalja pokazalo je kako se rizik od dobivanja raka mozga povećava za 40% u slučaju da korisnici provedu telefonirajući više od 1640 sati.

Tim iz Švedske je u neovisnom istraživanju iz 2007., godine objavio kako je otkriveno da se rizik od dobivanja raka povećava za 540% ako se mobilni telefoni koriste više od 2000 sati. Profesor Lennart Hardell iz Švedske svojim istraživanjem je otkrio kako osobe koje su počele koristiti mobitel kao tinejdžeri imaju 400-500% veću mogućnost od razvijanja raka mozga u dobi od 20-30 godine.

Čak je i Svjetska zdravstvena Organizacija zračenje mobitela svrstala u kancerogeno zračenje. Smatra se kako u svijetu postoji više od šest milijardi korisnika mobilnih telefona, što je više od 87% ljudske populacije.

Po specifičnoj stopi apsorpcije (SAR), uređaji koji imaju najmanje zračenje :
Samsung Galaxy Note – 0.19
Samsung Galaxy Note 2 – 0.28
Samsung Galaxy Mega – 0.321
Samsung Galaxy A5 – 0.65
Microsoft Lumia 535 – 0.46
Samsung Gusto 3- 0.53
Microsoft Lumia 535 Dual SIM
Micromax Unite 3 – 0.20
Samsung Galaxy Grand Neo Plus – 0.374
LG 450 – 0.36
Samsung Jitterbug 5 – 0.40
LG A380 – 0.41
LG G3 Beat – 0.46
Uređaji koji imaju najveće zračenje:
BlackBerry Curve 9320 – 1.56
HTC Desire X – 1.59
Motorola V50 – 1.19
Nokia 105 – 1.48
Nokia 8810 – 1.14
Nokia Asha 503 – 1.44
Samsung S300 – 1.14
Sony Ericsson Z1010 – 1.41
Uz to, na listu mobitela koji najviše zrače dolaze gotovo svi Appleovi uređaji od iPhonea 3GS do najnovijeg uređaja.

Kako u svakodnevnom životu smanjiti zračenje mobitela
Premda zračenje ne možemo u cijelosti izbjeći, možemo smanjiti izloženost odgovornim ponašanjem prema sebi i drugima. Ove korake možete poduzeti kako biste smanjili i izbjegli zračenje mobitela:

Mobitel koristite samo za važnije pozive.
Smanjite mogućnost zračenja mobitela korištenjem slušalica sa žicom
Što češće možete, koristite zvučnik na mobitelu i što manje prislanjajte mobitel na uho
Mobitel naslonite na uho tek kada se osoba na drugoj liniji javi. Mobiteli prilikom povezivanja koriste najveću količinu energije za dobivanje i slanje signala.
Mobitel nemojte nositi u džepu.
Umjesto poziva šaljite tekstualne poruke.
Ne držite mobitel pored jastuka. Umjesto da vas mobitel budi, koristite budilicu.
Povežite se na Wi-Fi kada god je to moguće.
Kupujte mobitele koji manje zrače.
S obzirom na to da su istraživanja pokazala da dugoročna korištenja mobitela mogu uzrokovati biološku štetu, očito je kako većina proizvođača telefona sve više prepoznaje važnost toga da smanje zračenje mobitela koje proizvode.

..